Blog - Portorož in Piran
Na glavno vsebino
Poiščite nastanitev in doživetja, ki ustrezajo vašim željam. Doživite Portorož in Piran na edinstven način.
PISAVA
VELIKOST

CTRL+ ZA POVEČAVO
CTRL- ZA POMANJŠAVO

VELIKE/MALE
STIL

Raziščite kulturo in dediščino Pirana

21. 6. 2024
Raziskovanje kulture in dediščine Pirana ponuja očarljivo potovanje v bogato zgodovino tega mesta. To istrsko mestece se nahaja tik ob morju in obiskovalce navdušuje s svojimi živahnimi tradicijami in bogato zakoreninjenimi znamenitostmi.
Tukaj je vodnik po kulturnih znamenitostih Pirana, ki jih ne smete spregledati.
Foto: arhiv

Tartinijev trg

Tartinijev trg, poimenovan po svetovno znanem violinistu in skladatelju Giuseppeju Tartiniju (1692–1770), je bil nekoč majhno ribiško pristanišče. Eliptična oblika trga izhaja iz časa, ko je med letoma 1912 in 1953 tramvajska linija povezovala Piran s Portorožem in Lucijo. Takrat je trg služil kot obračališče za tramvaj.

Za to majhno obmorsko mestece je Tartinijev trg precej prostoren in ima izrazito beneški značaj, obenem pa ponuja slikovite razglede na Jadransko morje. Na sredini trga stoji bronasti Tartinijev spomenik, okoli pa se nahajajo prijetne restavracije, očarljive kavarne in trgovinice z lokalnimi izdelki, ozke beneško-gotske ulice pa dodajajo njegovi edinstveni privlačnosti.

Foto: Dean Dubokovič za Feel Slovenia

Benečanka

Benečanka storji na Tartinijevem trgu in je pomemben arhitekturni spomenik, ki odraža beneški vpliv v mestu. Zgrajena sredi 15. stoletja v beneško-gotskem slogu, se ponaša z značilnim vogalnim balkonom in kamnito ploščo z levom ter napisom "Lassa pur dir".

V zvezi s tem napisom se je v Piranu po ustnem izročilu ohranila legenda, ki pravi:

Pred davnimi časi, ko je bil Piran del velike Beneške republike in je cvetela pomorska trgovina med evropskimi deželami in Orientom, so se po Piranu sprehajali številni bogati trgovci. V mestnem pristanišču so sklepali kupčije, čakali na pretovor svojega blaga in se medtem spoznavali tudi s piranskimi meščani. Nekoč se je neki premožen beneški trgovec zaljubil v lepo mlado Pirančanko. Pogosto je prihajal v mesto in jo obiskoval, ji prinašal dragocena darila in se kasneje celo odločil, da ji bo ob mandraču tik ob mestni Loži zgradil lepo hišo. Izvoljenki je želel dokazati moč svoje ljubezni, Pirančanom pa, kako je bogat in kako malo mu je mar njihovo govoričenje. Zavistni meščani so zaljubljeni par opravljali, ljubosumje pa se je ob izgradnji prelepe hiše tako razbohotilo, da si je par v lastno obrambo izmislil napis, ki se je do danes ohranil na fasadi in se glasi: »Lassa pur dir.«

Danes je v hiši trgovina, ki ponuja izdelke s Piransko soljo, vključno z različnimi mili in kozmetiko, obogateno z naravnimi sestavinami iz Krajinskega parka Sečoveljske soline.

Foto: arhiv

Tartinijeva hiša

To je ena najstarejših stavb v Piranu. Arhitektura in notranja oprema odražata različne spremembe od poznega 17. stoletja do poznega 19. stoletja.

Hiša zdaj služi kot sedež italijanske skupnosti in deluje kot prizorišče za kulturne projekte, galerija in muzej. Muzej razstavlja različne predmete, vključno s Tartinijevo violino, bakrotiskom, ki prikazuje njegove sanje, in njegovim portretom ter drugimi artefakti.

Foto: arhiv

Cerkev sv. Jurija

Iz cerkve svetega Jurija se razprostira čudovit razgled na Hrvaško, Italijo in Slovenijo. Poimenovana je po svetem Juriju, zavetniku mesta, ki je po legendi rešil Piran pred hudim neurjem, in je največja cerkev v Piranu. Pred cerkvenim portalom je velik travnik, ki je bil nekoč pokopališče, zdaj pa je priljubljen kraj za turiste, ki uživajo v panoramskem pogledu na Tržaški zaliv, Piran in bližnja obalna mesta.

V notranjosti lahko obiskovalci občudujejo orgle, dva kipa svetega Jurija, bogato okrašen viseči leseni strop in stenske poslikave beneške šole. Med zanimivostmi velja omeniti največjo slovensko oljno sliko na platnu "Mučeništvo svetega Jurija" Giovannija Pagliarinija (1841) in najstarejšo leseno maketo cerkve v državi s konca 16. stoletja. V cerkvi se nahaja tudi najstarejša neprekinjena zbirka krstnih zapisov v Sloveniji iz začetka 16. stoletja.

Foto: Jaka Ivančič

Piransko obzidje

Piransko mesto obzidje izvira iz 7. stoletja, ko je prvič obkrožilo staro mestno jedro na Punti. Sčasoma, ko se je Piran širil proti tako imenovanemu "Mandraču" (mestnemu pristanišču), so bile vključene dodatne četrti zunaj prvotnega obzidja. Za zaščito pred sovražnikovimi vdori so postavili še dva dela obzidja, ki so jih dopolnili z obrambnimi stolpi.


Kupi vstopnico za obisk sedmih dobro ohranjenih piranskih vrat, ki so nekoč služila kot vstopne točke v mesto. Raziščite staro piransko mestno obzidje, ki ponuja panoramski razgled na mesto in okolico ter omogoča vpogled v njegovo bogato zgodovino.
Foto: Miha Skrt za Feel Slovenia

Pomorski muzej

Pomorski muzej Sergej Mašera, ki se nahaja v palači Gabrielli iz sredine 19. stoletja ob piranskem pristanišču, predstavlja slovensko pomorsko dediščino. Njegove zbirke zajemajo pomorsko arheologijo, etnološko ribištvo in zgodovino pomorskih podjetij od srednjega veka do druge svetovne vojne.

Poleg tega so v muzeju na ogled različne razstave, ki si jih lahko ogledate tukaj.

Odkrijte Legende Pirana z brezplačno aplikacijo Nexto, ki na igriv način, preko kvizov, izzivov in nalog skozi obogateno resničnost ustvarja novo izkušnjo vodenja po mestu.

V kolikor boste rešili vse izzive, vas v Turistično informacijski pisarni v Piranu (TIC) čaka majhna nagrada za vaš trud in osvojeno znanje.

Brezplačna mobilna aplikacija vas bo vodila po ključnih znamenitostih Pirana. Skozi aktivno raziskovanje lahko spoznate zgodovinske like, rešujete uganke, odklepate virtualne spominke, 3D artefakte in se s pomočjo obogatene resničnosti zazrete v preteklost. Na voljo je šest izzivov oz. nalog: Vražji Tartini, Zlobni jeziki, Piranski ščit, Ogenj in voda, Vrata skozi zgodovino in Srce Pirana. Tako lahko združite aktivno preživljanje počitnic in mirno vodeno odkrivanje naravne in kulturne dediščine obmorskega mesta.
Foto: Jaka Ivančič

Piranski kulturni zakladi

Raziskovanje kulturnih znamenitosti postane razburljiva pustolovščina v Piranu in njegovi okolici, ki jo povezuje šest pohodniških poti različnih dolžin in težavnosti. Odkrijte slikovite arhitekturne in kulturne znamenitosti na poteh, posvečenih kulturi, zgodovini in lokalni dediščini, ali pa raziskujte naravno bogastvo solin na Solni poti. Podajte se na pot po avstro-ogrski rivieri ali po sledeh legendarnega istrskega vola skozi zaledne vasi.

Odkrijte živahno kulturno dediščino Pirana, od zapleteno oblikovanih verskih spomenikov do starodavne tradicije pridelave soli in zgodovinskih obalnih sprehajališč.
Foto: Ubald Trnkoczy

Minoritski samostan

Minoritski samostan sv. Frančiška, ki so ga v 14. stoletju ustanovili bratje minoriti, je pomemben zgodovinski in kulturni spomenik. V njem se prepletata gotski in renesančni arhitekturni slog, ima čudovit križni hodnik, knjižnico z redkimi rokopisi in okrašeno cerkev. Skozi stoletja je imel ključno vlogo v verskem in družbenem življenju Pirana.

Tamkajšnji križni hodnik tdaj služi kot prostor za številne kulturne dogodke, kot sta "Tartinijev festival" in "Piranski glasbeni večeri".
Foto: Obalne Galerije Piran

Mestna galerija Piran

Galerija, ki se nahaja v klasični dvonadstropni stavbi na osrednjem Tartinijevem trgu, je bila leta 2012 v celoti prenovljena po načrtih arhitekta Borisa Podrecce. Mestna galerija je glavno razstavišče Obalnih galerij Piran, kjer se odvijajo večji razstavni projekti, retrospektive in obsežne tematske razstave. Služi tudi kot upravni sedež Obalnih galerij Piran.

V lokalnih in evropskih umetniških krogih zavzema pomembno mesto pri predstavljanju sodobne umetnosti.
Foto: arhiv

Gledališče Tartini

Gledališče Tartini je čudovit primer umetniškega dela fin-de-siècla, ki združuje historizem Art Nouveau z začetka 20. stoletja. Zasnoval ga je tržaški arhitekt Giacomo Zammattio, notranji design pa so zaupali tržaškemu slikarju Napoleonu Cozziju, ki je pred tem že sodeloval pri designu gledališča Politeama Rossetti v Trstu.

Gledališče je primerno za koncerte, gledališke predstave, recitacije, multimedijske predstave, simpozije, konference itd. Z odstranitvijo sedežev lahko v njem potekajo tudi plesni dogodki, sprejemi in slavnostne večerje.

Foto: Jaka Ivančič

Svetilnik na Punti

Svetilnik na Punti, poimenovan po legendi o imenu Piran, izhaja iz bogate piranske zgodovine. Po legendi je ime Piran povezano z grško besedo "pyros", ki pomeni ogenj ali luč. 

Pravijo, da je bil v davnih časih na tem območju postavljen svetilnik, ki naj bi pomorščakom in trgovcem pomagal pri navigaciji in varnosti na morju. Svetilnik na Punti tako služi kot simbol varnosti in navigacije, ki je že od nekdaj značilna za piransko pomorsko tradicijo.